Şimdi yükleniyor

Apple, Geliştiricilerin App Store Connect’e Alternatif Uygulama Pazar Yerleri Eklemesine İzin Vermeye Başlıyor

Apple, Geliştiricilerin App Store Connect’e Alternatif Uygulama Pazar Yerleri Eklemesine İzin Vermeye Başlıyor

Apple bugün yaptığı açıklamada, AB geliştiricilerinin artık App Store Connect’e alternatif pazar yerleri ekleyebileceğini söyledi. Apple ayrıca alternatif pazaryerleri aracılığıyla dağıtılacak tüm uygulamalar için gerekli olan Noter Onay süreci için başvuruları da kabul ediyor.

Apple, bu değişiklikleri Avrupa Birliği’ndeki uygulama ekosistemini baştan sona yenileyen bir güncelleme olan iOS 17.4’ün lansmanından önce “App Store” Connect’te yapıyor. Alternatif uygulama pazarları, bir web sitesinden veya bir web tarayıcısından iPhone’a indirilebilen ve “App Store”a alternatif olarak hizmet veren özel iOS uygulamalarıdır. Uygulama pazarları iOS uygulamalarını dağıtabilir ve geliştiricilere uygulamalarını “App Store”u kullanmadan satabilmeleri için bir yol sunar.

Hem alternatif pazaryerleri hem de pazaryerlerinden biri aracılığıyla ‌iPhone‌’a eklenen uygulamalar, kötü amaçlı yazılım, virüs ve benzeri kötü amaçlı içeriklerin önlenmesi için Apple tarafından kontrol edilir.

Alternatif pazar yerleri eklemek veya bir uygulamayı Noter tasdiki için göndermek için geliştiricilerin Apple’ın yeni iş koşullarını kabul etmesi gerekir. İş şartları, uygulama pazarlarının yükleme başına 0,50 Euro ödemesini ve uygulamaların 1 milyon yüklemeden sonra aynı ücreti ödemesini gerektiren Temel Teknoloji Ücretini içeriyor.

‌App Store‌ Connect’e eklenebilecek alternatif pazar yerleri ile pazaryeri dağıtımı ve pazaryeri uygulamaları kurulabilir ve yeni özelliklerin beta testini yapmak için TestFlight kullanılabilir.

TestFlight ayrıca alternatif tarayıcı motorlarını kullanan uygulamaları ve üçüncü taraf ödeme sağlayıcıları aracılığıyla alternatif ödemeleri de destekler.

Kaynak: MacRumors

Share this content:

You May Have Missed