Şimdi yükleniyor

Masimo CEO’su: Apple Watch Kan Oksijen Sensörü Güvenilir Değil

Masimo CEO’su: Apple Watch Kan Oksijen Sensörü Güvenilir Değil

Apple Watch Series 9 ve Ultra 2 modelleri, kandaki oksijen sensörünün etkinleştirilmeden satışa sunulduğunda, Masimo CEO’su Joe Kiani, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Apple ile olası bir anlaşma için herhangi bir görüşme yapılmadığını doğruladı.

Kiani, Apple’dan hiç kimsenin kendisiyle “kişisel olarak” iletişim kurmadığını ve Apple’dan bir anlaşma teklifi almadığını belirtti. Ancak, Mahkeme kararıyla arabuluculuk yapıldığını ve gelecekte ek toplantıların olabileceğini, ancak bunun Apple ile hukuki anlaşmazlık çözümünün bir parçası olarak hizmet edip etmeyeceğine dair şüpheleri olduğunu ifade etti.

Kiani, Masimo’nun Apple ile açık bir anlaşmaya varabileceğini ve Cupertino şirketinin ürün geliştirmesine yardımcı olabileceğini ifade etmişti. Ancak, bu tür bir anlaşmanın bir parçası olarak bir özür ve “dürüst diyalog” talep edeceğini belirtti.

Masimo CEO’su, Apple’ın kandaki oksijen sensörünü kötülemesine rağmen, şirketin patentli teknolojisini kullandığını iddia etti. Kiani, “Apple, tüketicilere sundukları şeyi güvenilir, tıbbi bir nabız oksimetresi gibi gösteriyor, ancak öyle olmadığını düşünüyorum” dedi.

FDA onayı olmayan Apple’ın kandaki oksijen sensörüne karşın, Masimo’nun W1 saatinin bu onaya sahip olduğu biliniyor. Masimo’nun cihazı sürekli, gerçek zamanlı oksijen doygunluğu ve nabız hızı izleme imkanı sunuyor ve tıbbi bir cihaz olarak kullanılabiliyor. Kiani, nabız oksimetresinin sürekli izleme olmadan kullanışsız olduğunu vurguluyor.

Apple, Masimo’yu W1 saatinin kopyalanması ve patent ihlali suçlamasıyla mahkemeye çekti. Ancak, Kiani, Apple’ın iddialarının yanlış olduğunu ve şirketin “sahte bir gerçeklikte” yaşadığını savunuyor.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, Apple’ın Apple Watch’un Masimo’nun patentlerini ihlal ettiğine karar vermiş ve bileşenin ithalatına yasak koymuştu. Mahkeme, Apple’ın itirazı değerlendirilirken ithalat yasağının durdurulmayacağına karar verdi. Bu nedenle, Apple’ın ABD’de “Apple Watch Series 9” veya “Apple Watch Ultra 2” modellerini satmasına izin verilmiyor.

Apple, ithalat yasağından kaçınmak için devre dışı bırakılmış “Apple Watch Ultra 2” ve “Apple Watch Series 9” modellerini satışa sundu. Ancak, gelecekte Masimo ile anlaşma veya ITC kararının değişmesi durumunda, devre dışı bırakılan sensörle satılan modellerin yazılım güncellemesiyle yeniden etkinleştirilebileceği belirtiliyor. İthalat yasağı öncesinde satılan modeller, ABD dışında kanda oksijen algılama özelliği sunmaya devam edecek.

Share this content:

You May Have Missed